Megölték Iszmáíl Hanijet, a Hamász politikai vezetőjét Teheránban
Hanije néhány órával azután halt meg, hogy egy izraeli vadászgép Libanonban, Bejrút szívében megölte a Hezbollah műveleti központjának vezetőjét.
Horváth József szerint az a kérdés, a külföldi szponzorok látnak-e még arra reális esélyt, hogy érdemes a fegyveres testületbe fektetniük.
Nyitókép: MAJDI FATHI / NurPhoto /AFP
Mint arról a Mandineren is beszámoltunk: pattanásig feszült a helyzet a Közel-Keleten. E téma kapcsán Horváth József biztonságpolitikai szakértő volt a Hír TV Napi aktuális vendége.
A szakember a Hamász vonatkozásában arról beszélt, úgy tűnik, mintha valamiféle belviszály uralkodott volna el a fegyveres testületben, miután megölték Iszmáíl Hanijet, a Hamász politikai vezetőjét Teheránban. „Ha belharc tör ki egy ilyen mereven hierarchizált kvázi hadseregen belül, az már mindenképpen a bomlás jele. Hogy ennek mi lesz a következménye, az nehéz kérdés, hiszen nem látjuk, milyen ember- és fegyvertartalékokkal rendelkezik a Hamász. Kérdés, hogy a külföldi szponzorok látnak-e még arra reális esélyt, hogy érdemes beléjük fektetni” – fogalmazott.
Horváth József emlékeztetett:
jelentős külföldi támogatás érkezett ugyanis a Hamászhoz az elmúlt tíz év során.
A fegyveres csoport új vezetője kapcsán elárulta, az ő személye azért egy nagyon fontos építőkocka a Hamászon belül, mert a fegyveres részleg (tehát nem a politikai rész) csúcsán volt. „Azzal, hogy most már a politikai rész vezetője is lett, megszűnt a kettős vezetés. Talán abban reménykednek, hogyha a fegyveres és politikai részleget egységesen irányítják, akkor akár túl is élhetik az izraeli támadássorozatot” – jegyezte meg, majd hozzátette: szerinte ugyanakkor ez egy naiv elképzelés.
Ezt is ajánljuk a témában
Hanije néhány órával azután halt meg, hogy egy izraeli vadászgép Libanonban, Bejrút szívében megölte a Hezbollah műveleti központjának vezetőjét.
Horváth József szerint, ami Teheránban történt, az mind az iráni biztonsági szerveknek és titkosszolgálatoknak, mind pedig a Hamász biztonsági részlegének egy nagyon komoly fiaskó. Ugyanis kiderült, hogy Teheránban a Forradalmi Gárdán belül a Moszadnak emberei vannak, és – mint fogalmaz –
ezeket nem egy hét alatt szervezték be; hosszú idő óta ott voltak ezek az alvó ügynökök, csak most döntött úgy Izrael, hogy eljött a pillanat, hogy ki lehet iktatni Hanijet”.
A szakértő szerint Izrael várhatóan hajtóvadászatot indít majd a Hamász új vezetője ellen, a kérdés csak az, hogy egy hét vagy egy év lesz-e, mire sikeresen likvidálják.
Horváth József úgy véli, Izrael feszülten várja, mi lesz majd az az ellencsapás, amivel Irán megbosszulja ezt a fiaskót. A szakértő szerint azonban az nem biztos, hogy egy elsöprő támadást indítanak majd – több ezer rakétával és drónnal, mint legutóbb –,
sokkal inkább elképzelhető, hogy egy proxytámadást indítanak a rendelkezésükre álló fegyveres milíciákkal –
például a Hezbollah és egyéb szervezetek segítségével az Izraelt körülvevő félholdban.
Horváth József arra a kérdésre, hogy az új Hamász vezetőnek lehet-e bármiféle szerepe egy esetleges tűzszüneti tárgyalás kapcsán, leszögezte: neki ebben nincs szerepe, hiszen Irán diktál.
Azt, hogy az új Hamász-vezér mit fog lépni, csakis az iráni szponzorok és tanácsadók fogják megmondani.
A Hamász nem önálló szervezet, hiszen mindent Irántól szereznek be” – szögezte le.
Ezt is ajánljuk a témában
Forrósodik a hangulat a Közel-Keleten, miután Teheránban megölték a Hamasz politikai vezetőjét.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.
Az izraeli Moszad egyik legösszetettebb titkos művelete, amelyet több mint tíz éven át terveztek, 2024 szeptemberében lépett működésbe.